Zataženo, občas trakaře: Gurmánská bouře

zataženo, občas trakaře_01 Ve světě animovaných filmů opět zabodovalo studio Sony Pictures. Po tučňákovi v Divokých vlnách se na vás přivalí meteorologická katastrofa, která však místo sněhu, vichřice a krup produkuje jídlo. Snímek Zataženo, občas trakaře je naplněn nejen pochutinami všeho druhu, rozsahu a velikostí, ale i rychlým spádem příběhu a velkým množstvím vtipů, či odkazů na známé filmy. Malé diváky pobaví báječně, větší nechá zkoumat v detailech.zataženo, občas trakařePokud půjdete na film Zataženo, občas trakaře, pořádně se před tím najezte. S prázdným žaludkem na přehlídku gastronomie všeho druhu není radno chodit, protože byste až do konce nevydrželi. Nic na tom nemění fakt, že je snímek pouze animovaný. A nutno dodat, že ač není z dílny Pixaru, ale Sony Pictures, má vše zvládnuté výtečně - od postaviček a detailů, až po emoce. Navíc přidává trochu své originality. Lidé s gumovými hlavičkami a tělíčky připomínají, že jde o pohádkový příběh a hned na začátku je vám jasné, že se to s přibližováním skutečnosti nebude přehánět.


Ostrůvek Swallow Falls byl proslulý výrobou sardinek, které se rozvážely do celého světa. Jenže doba se změnila a sardinky už jsou obživou jen pro obyvatele ostrova, který důsledkem nulového odbytu zároveň chudne. Siutaci do rukou bere mladý vynálezce Flint Lockwood, jehož dosavadní nápady moc úspěchů nesklidily. Nyní se však rozhodl přeměnit pomocí zvláštního stroje vodu v jídlo. Při pokusu zničí náměstí s novými atrakcemi, které měly ostrov zachránit, a jeho stroj vyletí do oblak. Zdá se tedy, že s kariérou vynálezce je konec. Jaký to však div, když se po chvíli začnou z nebe snášet cheeseburgery. Flintův objev funguje.


zataženo, občas trakaře 03 Linie příběhu je tedy jasná. Dosud neúspěšný mladík se stává slavným a chce všem dokázat, že může být uznávaným vynálezcem. Nejvíce pak svému otci, který mu stále nevěří a prodává dál ve svém obchodě sardinky. Do děje vstupuje i láska v podobě půvabné vědkyně Sam Sparksové. Ta přijíždí jako televizní „rosnička“ na ostrov udělat reportáž o gastronomickém divu. Flint vytváří další a další pochutiny, postupně i na přání samotných občanů. Starosta chce nového hrdinu využít pro obchodní účely. Sám se přejídáním nafukuje, a jeho touha po moci se tak přeneseně znásobuje. Ke konci už byste starostu jako obrovskou kouli ani nepoznali. Tím však přichází i poslední střípek do mozaiky. Katastrofa. Stroj nápor objednávek nevydrží, a i když Flint nějakou dobu poroučel počasí, vše se nakonec obrací proti němu a jeho okolí. Obří steaky a palačinky už nejsou lákavým obědem, ale dílo zkázy. Závěr tak nabírá na obrátkách, které se však drží ve vyšších číslech, stejně jako tomu bylo během celého filmu.


Vtipem i napětím je snímek nakrmen do sytosti. Nechybí ani množství odkazů na známá díla světové kinematografie jako Hvězdné války, Matrix či Armageddon. Tvůrci Phil Lord a Chris Miller odvedli výborný kus práce, jak v samotném ztvárnění, navíc podpořeném 3D úpravou, tak i v detailech, které starší diváci někdy ani nestačí vstřebávat. Adaptace tenké knihy spisovatelky Judi Barettové na filmové plátno tak nabízí rodinný „animák“, ze kterého budete, nejen kvůli nepřebernému množství jídla padajícího z nebe, bohatě nasyceni.


zataženo, občas trakaře 04

 

 

Text: Pavel Urban
Foto: Falcon
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Myslet filmem

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání