Myslet filmem

KULTURNÍ SERVIS PULSNejvětší přehlídka dokumentárních filmů ve střední Evropě se rozjíždí v úterý 27. října a potrvá do 1. listopadu. V Jihlavě budou k vidění soutěžní i nesoutěžní snímky z celého světa, a to jak z nejnovější produkce, tak z historie dokumentárního filmu. Projekce tradičně zpestří osobní účast mnoha tvůrců a možnost diskuse v neformální atmosféře.

 

Filmy s širokým tematickým i žánrovým spektrem, mapující oblasti intimní i globální, spojuje hlavní motto festivalu – „myslet filmem“. Co to znamená? Nehledat cíl, ale cestu, pátrat po pravdě, ale bez dogmat, nenechat se svázat konvencemi, ale hledat vlastní originální způsoby vyjádření. Taková snaha je společná všem filmům, které uvidíte na festivalu, a zaručuje přinejmenším to, že nudit se rozhodně nebudete.


Letos bude na festivalu uvedeno téměř 200 snímků, rozdělených do 13 filmových sekcí, řada z nich v premiéře: například nový film Michaela Moora O kapitalismu s láskou nebo portrét Diega Maradony v podání Emira Kusturici. Filmové zpracování kontroverzního bestselleru novinářky a aktivistky Naomi Kleinové Bez loga uvidíte pod názvem Doktrína šoku v režii Michaela Winterbottoma (Vítejte v Sarajevu, Tristram Shandy).


Hlavním hostem festivalu bude dánský dokumentarista a formální provokatér Jorgen Leth, který mimo jiné spolupracoval s Larsem von Trierem; slavnostní zahájení festivalu navštíví nestor českého filmu Vojtěch Jasný, který uvede projekci životopisného snímku Život a film.


Festival se každoročně snaží představovat českému publiku neznámé či zapomenuté autory, k nimž bude letos patřit například významná osobnost francouzského dokumentu - Georges Rouquier. Tento autor, který svou metodou, kombinující časosběrný přístup s inscenovanou dokumentaristikou, ovlivnil celou řadu tvůrců cinéma vérité, je českému publiku prakticky neznámý. Další retrospektiva představí nejlepší díla filmové avantgardy: filmy Mana Raye, Jorise Ivense, Reného Claira či Hanse Richtera.


Festival v obýváku
Komu by se zdálo prostředí filmového sálu příliš neosobní, může si zajít na projekci filmu k někomu domů. Opravdu - vybrané snímky letošního programu totiž budou promítány v domácnostech, které o účast v projektu projeví zájem a budou ochotny přivítat předem dohodnutý počet zájemců z řad festivalových účastníků. Je to „v současném českém prostředí naprosto unikátní gesto navazující na tajné bytové přednášky či divadelní představení pořádané v době normalizace,“ vysvětluje pohnutky nového projektu Marek Hovorka.


Filmy pro každého
Ať už jihlavský festival navštívíte nebo ne, máte možnost zúčastnit se „podzimního online festivalu“.  O co jde? Na serveru www.docalliancefilms.com budete moci zdarma shlédnout filmy, které na MFDF Jihlava bodovaly loni. Od 21. do 26. října budou k vidění tyto filmy:


Ivetka a hora Víta Janečka (cena za nejlepší český dokument), René Heleny Třeštíkové (držitel „evropského Oscara“), Krátké filmy z Iráku (cena za nejlepší světový film), Květinový most režiséra Thomase Ciulei (cena za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy) a Noční ticho režisérky Elke Groenové (cena za nejlepší experimentální film). Více informací najdete na www.dokument-festival.cz.Text: Hedvika Petrželková
Foto: Kulturní servis Puls


 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání