Kavárna POTMĚ se po roce opět vrátí na Ovocný trh

SvětluškaVelmi oblíbený projekt, který nabízí zvláštní setkání nevidomých a vidoucích lidí, bude opět na pár dní v centru Prahy. Hojně navštěvovaná Kavárna POTMĚ znovu vyzývá všechny zájemce i zvědavce – přijďte okusit chuť kávy v černočerné tmě. Zjistíte, že tak intenzivní vůni tohoto nápoje jste ještě necítili. Letos se můžeme těšit také na absolutní novinku, historicky první fotografickou Výstavu POTMĚ.


V červnu se na Ovocném trhu v Praze opět otevře prostor nevšední Kavárny POTMĚ. Ten obsluhují nevidomí číšníci v černočerné tmě. Neuvidíte vůbec nic. Budete zcela odkázáni na průvodce, který se bude starat o veškeré vaše pohodlí. Zajímavé je pozorovat, jak se zbystří nejen váš sluch, ale i vnímavost chuti. Věřte, že takovou kávu či jiné nápoje jste ještě nikdy nikde nepili. „Červen mám už několik let spojený s Kavárnou POTMĚ. Letos ji otevřu společně s Ivanem Trojanem, a to 6. června na Ovocném trhu v Praze. Už se moc těším na nevidomé kavárníky a na to, že si zase zahraju potmě. Ve tmě zní všechno jinak, intenzivněji,“ říká o neobvyklém projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu jeho patronka Aneta Langerová.

 

SvětluškaZpěvačka bude v kavárně nejen zpívat, ale také obsluhovat hosty. Pokud máte zájem navštívit toto neobvyklé místo, máte možnost od slavnostního otevření 6. června až do 22. 6. Kavárna bude v provozu denně od 10 do 21 hodin. V prostorách se o vás postará zkušený tým nevidomých hostesek, průvodců a číšníků. I tentokrát se o hudební zpestření zasadí celá řada známých osobností. Kromě Márdiho z Vypsané fixy také Ivan Hlas, Jiří Schmitzer, ale i talentované nevidomé děti.

Originální projekt vznikl proto, aby představil nevidomé lidi z jiného pohledu. Kavárna POTMĚ je místem, kde se role vidících a nevidících na chvíli vymění. Místem, kde se můžete s plnou důvěrou spolehnout na umění lidí, kteří se ve tmě pohybují s nebývalou lehkostí, jelikož je pro ně každodenní samozřejmostí. Její návštěvou přispějete do sbírky Světluška částkou 100 Kč, jako památku na nevšední zážitek si odnesete hrneček se Světluškou.

SvětluškaLetošní novinkou bude historicky první výstava fotografií v absolutní tmě. Expozice POTMĚ bude slavnostně otevřena 8. června 2011 v sousedství kavárny a navštívit ji bude možné až do 22. června 2011. Dvanáct portrétů nevidomých kavárníků pojmenovaných titulem „JSME STEJNÍ?“ poodhalí tajemství Kavárny POTMĚ skryté za jejími dveřmi. „Na výstavě vás čeká překvapení a já neřeknu jaké, přijďte se podívat. Prozradím jen, že si v temnotemné tmě budete muset na vystavené fotografie posvítit baterkou,“ těší se Aneta Langerová. Vernisáž se uskuteční 8. června 2011 za účasti autorky snímků Martiny Kaderkové, patronky celého projektu Anety Langerové a fotografa Jindřicha Štreita.

Lidé mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS je v ceně 30 korun, Světluška obdrží 27 Kč) či ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto „deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Archiv Kulturní servis Puls

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Pomozte nevidomým najít Světlušku
Kavárna POTMĚ má dokonale sehraný tým
KAVÁRNA POTMĚ SE LOUČÍ
ANETA LANGEROVÁ: Nebojí se být upřímná

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání