Světluška roznesla mezi nevidomé 9,5 milionu korun

SvětluškaNadační fond Českého rozhlasu rozdělil z 8. ročníku sbírky Světluška devět a půl milionu korun. Na sto třicet žádostí o konkrétní pomoc nevidomým dětem a dospělým v celé České republice bylo vyslyšeno. Finanční podporu získalo také přes padesát projektů neziskových organizací, které lidem s tímto postižením pomáhají, aby dokázali vést samostatný život a uměli se o sebe postarat. S námi se dozvíte, jakým činnostem se Světluška věnuje a komu konkrétně ze své poslední sbírky pomohla.



Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu k této činnosti řekla: „Rozhodování je rok od roku těžší. Žádostí přichází mnoho, všechny jsou potřebné, ale ne všechny můžeme podpořit. Rozhoduje naléhavost.“

K tématu se vyjádřila také zpěvačka Aneta Langerová. „Letos jsem měla možnost být u toho, když grantová rada rozdělovala výtěžek sbírky Světluška a přiznám se, že jim tuto nelehkou úlohu vůbec nezávidím. Jsem ráda, že existují odborníci, kteří se rozhodují nejen srdcem, ale v problematice se dobře orientují a navíc tuto práci vykonávají zadarmo. Mám radost, že Světluška má již stálý okruh dárců, díky kterým může pomáhat všude tam, kde je potřeba,“ prohlašuje patronka projektu.

SvětluškaKam přesně se Světluška rozletí na pomoc?
Sbírka pomáhá zrakově postiženým dětem, aby mohly vyrůstat v bezpečí svého domova. Rodinné hodnoty jsou pro ně na prvním místě, neboť právě rodičovská láska a podpora jim dodává sílu a odvahu do života. U nevidomých to platí dvojnásobně. V tomto roce věnuje Světluška jeden milión devět set tisíc korun na projekty rané péče v různých regionech po celé České republice. Odborně vyškolení poradci budou učit rodiče, jak pomoci svému novorozenému nevidomému děťátku, a jak se o něj správně postarat. Riziko, že bezradný pár umístí dítě do dětského domova, se tak snižuje. Regionální střediska pro ranou péči zajišťují osobní návštěvy rodin, ale i půjčování speciálních stimulačních pomůcek a hraček.

Brouček s lucerničkou však svítí na cestu i starším dětem – když nastupují do mateřské, základní či střední školy. Studentům přispívá na přepis učebnic do Braillova písma, na speciální pomůcky i školního asistenta. Ten je pro přijetí těžce zrakově postiženého dítěte do běžné školy podmínkou.

Devítiletá Natálka z Českých Budějovic je jednou z mnoha šťastlivců, kteří mohou navštěvovat školu s dětmi bez zrakového postižení. Nevidomá holčička chodí do třetí třídy. Její asistentka se jí plně věnuje, pomáhá jí se zvládáním školních povinností a překonáním všech překážek, se kterými se bude ve škole, ale i později v životě setkávat. „Natálka chodí do školy ráda, stíhá vyučovací tempo žáků a má mezi nimi plno kamarádů,“ říká šťastně Natálčina maminka. Z uplynulého ročníku sbírky byla podpořena školní a osobní asistence částkou v celkové výši 666 624 Kč. Přes 278 tisíc korun pak bylo vyhrazeno na přepis učebnic a přípravu školních pomůcek.

SvětluškaSvětluška stojí při nevidomých také v dospělosti. Nejčastěji jim přispívá na speciální pomůcky, jako jsou mluvící počítače a optické lupy zvětšující text. Kdyby tomu tak nebylo, měli by zrakově postižení lidé jen omezený přístup k informacím. Bylo by pro ně velmi těžké najít si pro sebe vhodné zaměstnání a celkově se v životě uplatnit.

Ne každý se však musí jako nevidomý narodit. Je mnoho lidí, kteří o svůj zrak přišli teprve v průběhu života. Nečekaná ztráta jednoho z nejdůležitějších smyslů by převrátila život na ruby každému. Jen si to zkuste na chvíli představit. Museli byste se znovu naučit, jak vykonávat i ty nejjednodušší lidské potřeby či běžné činnosti. Ať už byste se nacházeli v dobře známém, či naprosto cizím prostředí, vše by vám najednou splývalo v jedno. Byla by nutná výuka chůze s bílou holí, čtení a psaní Braillovým písmem, a jak se o sebe postarat. Pro tyto situace existují speciální výukové programy. Světluška jim ze své letošní sbírky rozdělila přes jeden milion sto šedesát sedm tisíc korun. Z toho bylo 600 tisíc určeno na speciální programy pro ty, kteří se kromě ztráty zraku musí vyrovnávat i s částečnou nebo dokonce úplnou ztrátou sluchu. Už osm let pomáhá takovým lidem prostřednictvím společnosti LORM.

Sbírka podporuje také těžce zrakově postižené studenty středních a vysokých škol studijním stipendiem. Přispívá na různé projekty, aby rozvíjela talent a tvořivost každého z nich.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777  ve tvaru DMS SVETLUSKA. Jedna DMS je zpoplatněna 30 Kč, Světluška z toho obdrží částku 27 korun. Když pošlete SMS ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA, budete sbírce pravidelně jednou měsíčně podporovat ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku. Sbírkové konto "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.




Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Světluška (D. Puchta, M. Kaderková)

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání