Začátek letošního AghaRTA Prague Jazz Festivalu je tady

AghaRTA Prague Jazz FestivalPříští týden začne jarní část AghaRTA Prague Jazz Festivalu. Lucerna Music Bar bude hostit ve dnech 13. a 14. dubna, vždy od 21 hodin, dva slavné kytaristy jazz fusion. Mike Stern i Dean Brown představí své současné hudební projekty.


Jazzrock, nebo také jazz fusion, je způsob hudebního myšlení, který se rozvíjel hlavně v 70. a 80. letech. Poprvé v rámci jazzu byly masivně využívány elektrické nástroje a improvizace byla obohacena o funkové a rockové cítění. Tehdy slavili úspěchy Miles Davis a Herbie Hancock s nově založenými kapelami hrajícími tímto stylem. Velmi známým pojmem je uskupení Weather Report kolem klávesisty Joe Zawinula, jehož kořeny sahají až na Moravu. Dnešní fusion je posluchačsky přívětivá, rockově přímočará hudba, která čerpá inspiraci na velkém území a mnohdy i daleko za hranicemi jazzu. Muzikanti se předhánějí ve výbušnosti a stupňování technické náročnosti svých sól, což návštěvníky pravidelně přivádí do varu a na koncerty svých oblíbenců se rádi vracejí.

Mike SternÚvodní večer bude patřit bandu Mika Sterna, jehož doplní Bob Malach na saxofon, basista Tom Kennedy a bubeník Dave Weckl. Mike Stern je respektovaným kytaristou už od začátku 80. let, kdy hrál v ansámblu Milese Davise. Byl několikrát nominován na cenu Grammy a v roce 1993 se objevil na první příčce žebříčku kytaristů, který zveřejnil časopis Jazz Guitarist. Zapálenější znalci zavzpomínají na jeho spolupráci s mnoha jinými muzikanty jazzrockového proudu, jako jsou například saxofonista Dave Sanborn nebo bratři Breckerové. Přítomný bude ovšem Dave Weckl. Tento skvělý bubeník si získal respekt jako člen Chick Corea Electric Bandu z konce 80. let. Někdy je těžké ho za bohatým arzenálem činelů spatřit, ale o příval hudebních vjemů jistě nebude nouze. 

Dean BrownDruhý večer vystoupí trio Deana Browna. Lídra doprovodí varhaník Bobby Sparks a bubeník Dennis Chambers. V takto úsporné sestavě se dá očekávat, že hudebníci pojedou skutečně naplno. Navíc nemají kontrabas, který bude muset nahradit levou rukou varhaník. Zde si tedy přijdou na své zvláště ti, kdo mají rádi zvuk hammondek. Samotný Dean Brown není pro zasvěcené nijak neznámým pojmem. V Čechách si již několikrát v různých sestavách zahrál a během své kariéry se potkal s Ericem Claptonem nebo zmíněným Zawinulem a pravidelně vystupuje i s Marcusem Millerem. Když se Brown ponoří do sóla, jako by se dostal do transu. V předklonu a s výrazem mučené šelmy odsekává akordy a stupňuje náročnost běhů, čímž své pozitivní zapálení spolehlivě přenáší i do řad publika.

Na oficiálních stránkách AghaRTA Prague Jazz Festivalu seženete vstupenky na koncert Mike Stern Bandu za 395 korun a na Dean Brown Trio za 350 korun. Jako jediní také nabízí speciální balíček - lístky na obě zmíněné akce za 645 Kč. Na pokladně Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketportal zakoupíte lístky na koncert Mika Sterna za 430 Kč a na Deana Browna za 380 korun.


Text: Jan Ciglbauer
Foto: AghaRTA Prague Jazz Festival a Lucerna Music Bar

SOUVISEJÍCÍ ČLÁKY:
Zamiřte tento týden do kina, divadla či na koncert
AghaRTA Prague Jazz festival zahájí svou jarní část
Přípravy na Pražské jaro jsou v plném proudu
Anděly ovládla kapela Nightwork, ceny dvacetiletí Lucie

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání