VOTVÍRÁK 2010: I tento rok přivítaly festivalovou sezónu velké hvězdy!

festival VOTVÍRÁK 2010

Druhý červnový víkend byl plný slunečného počasí, pohodové nálady a především dobré muziky. Kdo zavítal do Milovic u Prahy, mohl si plnými doušky užít začínající léto na festivalu Votvírák. I letos připravil svým návštěvníkům bohatý hudební a doprovodný program, pouťové atrakce a další zázemí pro volný čas.

 

festival VOTVÍRÁK 2010Tradiční začátek festivalu – procházka z nádraží či dlouhá kolona aut, čekajících na průjezd do areálu, už nemohla snad nikoho překvapit. Tento krok musel vydržet každý, kdo měl chuť na letošní festival v Milovicích zavítat. Další bod programu, a sice ubytování ve stanovém městečku, však značná část návštěvníků raději obešla při pohledu na nekonečnou frontu. Pohodlné útočiště pro svůj stan si lidé našli na travnatých plochách parkoviště, hned vedle svého auta. Nutno dodat, že mnohým se to vyplatilo, neboť ani tento rok stanové městečko neodolalo útoku zlodějů.

 

Hlavní pódium v testu
První vystoupení se pořádalo na stagi Tonava Central, největším evropském pódiu, které zde mělo zkušební provoz, neboť v nadcházejícím týdnu na něm vystoupí Metallica, Slayer či Anthrax v rámci festivalu Sonisphere. Co se kvality týká, bylo pódium určitě mnohem lépe zvoleno než v předchozím roce, i tak ale byli interpreti na této stagi svým fanouškům hodně vzdáleni. Úderem 14 hodiny zde začala hrát skupina Memphis. Rocková partička pocházející z Hradce Králové se svého úkolu, zahájit další ročník festivalu Votvírák, zhostila úspěšně. Následně ji vystřídali legendy, No Panicm a když přišla na řadu kapela Čechomor, začal se prostor před hlavním pódiem pořádně zaplňovat. Horký den už skončil a tak si mnozí i poskočili a zatančili na své oblíbené písničky. Než následovalo vystoupení headlinera večera skupiny Olympic, stihli si návštěvníci buď oddechnout, nebo podpořit Wohnouty, Chuť či U-Prag na hip hopové stagi.

 

Olympici nezklamali
Nutno zdůraznit, že pauzy mezi kapelami na hlavní stagi byly velmi dlouhé, ale program tentokráte začínal s přesným načasováním. V devět hodin večer patřilo pódium české legendě skupině Olympic. Sešli se tu diváci malí i velcí, starší i děti, v plavkách i s čírem na hlavě. Každý si chtěl poslechnout nezapomenutelné písně jako „Dynamit“ nebo „Jasná zpráva“. Když zazněl song „Osmý den“, zpívali snad všichni přítomní. Nejvydařenějším hitem je však bezesporu „Želva“, při němž publikum ožilo na maximum. Bohužel však právě na tomto vystoupení bylo znát, protože před stagí nechyběl téměř nikdo, že letošní ročník festivalu je o poznání slabší v návštěvnosti než ten předchozí. Otázkou je, zda příčinou byla menší atraktivnost programu, přeci jen dát dohromady hvězdy, které trumfnou loňskou sestavu Lucie Bílá – Lunetic – Michal David, není jednoduché. Možná však bylo jedním z důvodů zavedení vstupného oproti dřívějším ročníkům, které byly zcela zdarma.

festival VOTVÍRÁK 2010K největším zážitkům večera patřilo vystoupení skupin No Name a Mig 21. Ačkoli by si obě kapely zasloužily vystupovat na hlavní scéně, byl jim ponechán prostor na Public TV stagi. Nakonec se to však ukázalo jako šťastné řešení. Pódium, u kterého fanoušci mohli vidět své oblíbence z běžné vzdálenosti, vytvořilo příjemnou přátelskou atmosféru. Slovenská skupina sršela optimismem a energií. Vydala ze sebe maximum a bylo na nich znát, že jsou na Votvíráku opravdu rádi. Vystřídali je Mig 21, kteří přítomné nenechali dlouho čekat a spustili ohromující show. Pražští kluci se postarali nejen o báječné hudební vystoupení, mnoho zábavy a skvělého hereckého výkonu předvedl i jejich headliner Jirka Macháček. Na to, že kapela vystupovala už několikátý den za sebou, na ní nebyla znát sebemenší známka únavy.

Horká sobota návštěvníky zklidnila
Kdo měl energie na rozdávání, mohl si festival užívat do časných ranních hodin. V neděli se brány festivalu otevřely po dvanácté hodině polední. Do areálu se valil průvod utíkající k prodeji zlevněných lístků, na které si však museli počkat až do půl druhé. Přes den dávali návštěvníci přednost spíše opalování, odpočinku či posedávání ve stínu čajovny, neboť vedro bylo přímo ubíjející. Hasiči však nelenili a přijeli na pomoc. S obřím vodním dělem dopřáli alespoň některým trochu ochlazení. Největším očekáváním dne bylo vystoupení druhé Česko-Slovenské Superstar Mira Šmajdy. Rebelující zpěvák, ač se v showbyznysu pohybuje teprve chvílí, rozhodně ví, jak dostat své fanoušky do varu. Trvalo jen chvíli, než se prostor pod pódiem zaplnil. Po koncertě se pořádala autogramiáda, na kterou pro jistotu festivalová organizace řádně posílila ochranku.

festival VOTVÍRÁK 2010Zbytek dne patřil i dalším hvězdám, mezi kterými nesmíme zapomenout na krásné vystoupení zpěvačky Anny K, sympatickou Terezu Černochovou nebo oblíbenou skupinu Support Lesbiens. Hip hopová stage přinesla více nabitý program až v sobotu, kdy zde od deváté hodiny vystupovalo jedno eso za druhým. Začali Prago Union, kteří se po delší pauze opět vrátili na scénu a jak bylo vidět, dostalo se jim obrovské podpory. Následovali H16, PIO Squad, nesměli chybět ani Indy a Wich. Program pak zakončil Rytmus s partičkou Kontrafakt.

Každý si přišel na své
Kdo si chtěl zrovna od hudebního dění odpočinout, mohl navštívit buď pouťové atrakce, dětský koutek nebo přímo v areálu kino či městečko Gambrinus. Zde bylo připraveno několik soutěží, jako zdolej horolezeckou stěnu po nafukovací plechovce, vyzkoušej nafukovací sumo nebo překážkovou dráhu. Kdo se potřeboval posílit, měl možnost z široké nabídky občerstvovacích stánků od smažených nudlí, pečených mas, přes halušky, smažený sýr po zmrzlinu a ledovou tříšť, která ve velkých vedrech přišla vhod. Nechybělo ani nealkoholické pivo, víno či čajovny s vodními dýmkami.

 


FOTOGALERIE Z FESTIVALU

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání