Jarní Sázavafest 2011 byl divoký, hravý a nespoutaný

Jarní Sázavafest 2011Slunečné počasí vysloveně evokuje letní prázdniny. A ty jsou samozřejmě spojené nejen s dovolenými, válením u vody a sportovními aktivitami, ale také s nepřeberným množstvím festivalů, které se pro mnohé staly neodmyslitelnou součástí léta. Ovšem na ty si budeme muset ještě pěknou řádku týdnů počkat. Pořadatelé proto na sobotu 2. dubna připravili malý festival pro nedočkavé – JARNÍ SÁZAVAFEST. Ten se konal v Kulturním centru Vltavská.


Vlastně se nedá ani tak mluvit o festivalu, jako spíš o koncertu všech možných kapel různých hudebních stylů. Ten kolem půl páté odpoledne odstartoval. Jako první se přítomným otevřela filmová scéna, kde se promítalo několik snímků v rámci charitativního projektu „Oči otevřený“. Přehlídku snímků zahájil „Home“ komentovaný Zdeňkem Svěrákem, následoval „Devour The Earth“ a dokument „Earthlings“ z dílny americké ekologické organizace, jenž doprovodil svým projevem Joaquin Phoenix. Následoval film „Story of Stuff in Czech“ a závěrem se promítal snímek „Baraka – Odysea země“ režiséra Rona Frickeho..

Jarní Sázavafest 2011Hudební stage se rozjela s úderem páté hodiny. Zahájení jarního Sázavafestu připadlo na skupinu Nano zaměřenou na indie-pop. Ta se na české scéně vyloupla teprve koncem minulého roku. V Kulturním centru Vltavská odehrála svůj první oficiální koncert. Na pódiu je vystřídali Bad Ass Honkies, čtyřčlenná partička z Prahy věnující se hip hopu a funky. Následně se objevila dobře známá postavička - Ruda z Ostravy, jehož styl a humor znají dnes už mnozí. Objevil se v různých televizních pořadech, ať už v zábavném pořadu Na Stojáka nebo reality show X–Factor. Do současného obecného povědomí ho vynesl především song „Ostrava“ parodující hit Jay-Zho a Aliciy Keys „Empire State of Mind“.

S úderem osmé hodiny program sliboval už pořádně rozjetou zábavu. Před Kulturním centrem Vltavská pár jedinců popíjelo zlatý mok a odrážela se na nich atmosféra, která panovala v hudebním sále. Vrhli jsme se vstříc divokému elektronickému nářezu v podání Lakeside X. Ty svou hudbou dostali diváky do naprostého deliria. Dívky pohazovaly vlasy, chlapci se zprvu ostýchavě kývali do rytmu, poté však ukázali, co v nich je a vytvořili kapele pěkně rozdivočelou atmosféru.

Tak dáme si poslední song, samozřejmě pomalej, protože jsme romantická kapela.“ Těmito slovy zpěvák kapely Janne Marvannen zakončil vystoupení Lakeside X. Další píseň ovšem absolutně vyvrátila jeho slova a diváci tak dostali dávku ostré hudby a zářivých efektů, za což skupinu odměnili nadšeným potleskem. „To bylo slabý,“ okomentovala svůj potlesk Ivana Benešová, režisérka filmu „Zneužívaný“. Lakeside X představili svůj nový videoklip k ústřední písni z tohoto celovečerního dokumentu, který zde slavnostně pokřtili. Připíjelo se samozřejmě šampaňským a i přesto, že filmu přeji obrovský úspěch a mnoho diváků, křest byl poněkud černou součástí programu. Diváci pomalu opouštěli sál nadýchat se čerstvého vzduchu a těch pár jedinců, kteří setrvali na místě, nevypadali, že aktu věnují pozornost.

Jarní Sázavafest 2011Pak už se ale pokračovalo opět hudebně a to s českým folkovým písničkářem Tomášem Klusem. Bylo neuvěřitelné, jak dokázal rozdovádět fanoušky. Jejich přízeň si získal velmi rychle. Uvedl je do správné nálady a vytvořil velmi pozitivní atmosféru. Dav tančil, zpíval, tleskal, skandoval, povzbuzoval Tomáše a smál se. Sympatický blonďák dokázal oslovit i toho nejposlednějšího člověka v sále a vtipnými texty zapojil do vystoupení i unavené barmany. Je třeba říci, že má Tomáš neuvěřitelný dar improvizovat, bavit a především hrát na kytaru a zpívat. Proto pokud jste tohoto mladého zpěváka neviděli na živo, vřele vám ho doporučuji. Nebudete chtít, aby přestal hrát, a budete se modlit za každou další písničku. Což také dokázal dav, který Tomáše svým řevem vrátil na pódium poté, co měla už dávno hrát další kapela.

Těžkou roli na sebe převzali Charlie Straight, kteří nastoupili po Klusovi, který tak neuvěřitelně rozdováděl publikum. Lidé pomalu odcházeli a vypadalo to, že s folkovým písničkářem to všechno skončilo. Ovšem poté, co třinečtí mladící doladili nástroje a spustili svůj našlapaný playlist, bylo jasné, že Klus nebude jediným, o kom se bude v souvislosti s touto akcí mluvit. Kapela ukázala, že na žebříčcích českých hitparád šplhá výš a výš oprávněně. Albert Černý, zpěvák a kytarista kapely, na pódiu ukázal neuvěřitelnou energii, která pohltila každého, kdo se na něj jen chvíli koukal. Skákal i běhal a především si show, silně ovlivněnou britskou punk-rockovou scénou, užíval na maximum. Ta verva, s níž se do hraní vnořila celá kapela, byla neuvěřitelná. Fanynky vysloveně šílely a sál se opět začal zaplňovat milovníky hudby. Snad nikdo z přítomných nevydržel jen tak postávat a poslouchat, každého pohltila divokost a mládí kapely. Kluci se dočkali bouřlivého potlesku doprovázeného pískotem a řevem, přičemž nikdo nevěřil, že jim vyhrazený čas na pódiu, tak rychle vypršel.

Do romantické a pohodové nálady dostal publikum svými chytrými songy Michal Hrůza. Bývalý člen Ready Kirken dostal fanoušky svým ledovým klidem, nadhledem a charismatickým projevem. Byl okouzlující, oduševnělý a svý. Byl obdivován fascinovanými, téměř magnetickými pohledy a dal koncertu to, co mu do té doby chybělo. Byl emotivní a úžasný. Rozněžnil nejednu ženskou i mužskou duši a k tvrdosti Ladeside X, veselosti Tomáše Kluse a dynamičnosti Charlie Straight přidal Jarnímu Sázavafestu cit, který tu doposud chyběl. Po koncertě následovala after party do brzkých ranních hodin.

Jarní Sázavafest 201+Jarní Sázavafest byl rozhodně skvělou trefou. Ke škodě organizátorů se ho však zúčastnilo poměrně málo diváků. To samozřejmě bylo na druhou stranu příjemné pro přítomné, protože o čerstvý vzduch v sále, byla chvílemi už tak nouze. Kapely dokázaly fanoušky perfektně navnadit na koncerty pod širým nebem. Pokud už nyní víte, že byste chtěli na letní Sázavafest vyrazit, neváhejte s nákupem lístků. V prodeji jsou nyní vstupenky za 960 korun v síti Ticketpro a za 950 Kč v předprodeji Eventim. Možná se vám zdá tato cena hodně vysoká, ale věřte, že se hodnota lístků bude s postupem času ještě navyšovat. Jedenáctý ročník multikulturního festivalu se koná ve dnech 4. – 7. srpna v Benešově.


Text: Tereza Netoličková
Foto: Alexandra GerasimchikSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Jarní Sázavafest se už blíží
Vyberte si z lákavých akcí
Listopad přináší rozmanitou kulturní zábavu
Lákavý svět festivalů: Udělejte si hudební výlet (2. část)

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání