AghaRTA Prague Jazz Festival zahájí svou jarní část

AghaRTA Prague Jazz FestivalV polovině dubna se opět můžeme těšit na cyklus prvotřídních jazzových koncertů. Ve středu 13. 4. začíná jubilejní 20. ročník AghaRTA Prague Jazz Festivalu. Událost patří již tradičně v rámci svého žánru k nejvýznamnějším v Česku. Během dvaceti let v Praze zahrály takové hvězdy jako Charlie Haden, Chick Corea nebo Wayne Shorter. Slavnost je letos ještě výrazněji laděna směrem k funku a jazzrocku. Na své si tedy přijdou hlavně fanoušci řízných groovů a poctivého extrovertního muzikantství, které si na nic nehraje.


Jarní část festivalu nabídne šestici koncertů v rozmezí přibližně jednoho měsíce. O první představení se postará 13. dubna Mike Stern Band. Leader a kytarista Mike Stern je stálicí festivalu a toto vystoupení bude v pořadí již jeho dvanácté. Spolu s ním zahrají saxofonista Bob Malach, basista Tom Kennedy a bubeník Dave Weckl.

Neúnavný kytarista Dean Brown zahraje hned o den později, tedy 14. dubna. Jeho nekompromisní techniku mohlo české publikum zakusit při koncertech kapely Marcuse Millera, se kterým si nejednou střihli pekelné dvojsólo. Brown vystoupí v triu, které doplňují bubeník Dennis Chambers a Bobby Sparks, hráč na Hammondovy varhany, slavné „bé trojky“.

AghaRTA Prague Jazz FestivalVe středu 4. května se uskuteční koncert Richard Bona Group. Bona, kamerunský basista a zpěvák, je hudebníkem mnoha tváří. Zahrál si již s velikány jako Pata Methenyho nebo Larryho Coryella. S lehkostí dokáže při koncertě střídat funkové kusy se subtilními písněmi v jeho rodném africkém nářečí, při nichž se sám doprovází na baskytaru.

Večer 11. května bude patřit dvojici Victor Wooten a JD Blair. Baskytarista Wooten a bubeník Blair předvedou živou verzi jejich projektu „2 Minds - 1 Groove“. Muzikanti jsou sice jen dva, ale se zaplněním prostoru mít problém rozhodně nebudou a určitě využijí volné pole, které jim tato sestava nabízí. A že se Wooten rád předvádí.

Hned další den, 12. května, zahraje letitá kapela Soft Machine. Ta funguje již od roku 1966 a v kontextu festivalu představuje druhou stranu jazzrockového proudu.

Na závěr jarní části, 23. května, organizátoři připravili hudební lahůdku v podobě Jack DeJohnette Group. Od dvorního bubeníka Keitha Jarretta můžeme očekávat rytmicky vytříbený moderní jazz z první ligy.

Koncerty se konají v Lucerna Music Baru vždy od 21 hodin. Výjimkou je vystoupení Richarda Bony, které hostí Divadlo Hybernia a začíná už ve 20:00. Vstupenky jsou k dostání na stránkách pořadatele nebo v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketportal.


Text: Jan Ciglbauer
Foto: www.agharta.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Přípravy na pražské jaro jsou v plném proudu
Nenechte si ujít velké akce, které končí
Jeden svět: Stokrát jinak o lidských právech
Anděly ovládla kapela Nightwork, ceny dvacetiletí Lucie

 


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání