BAMBUSOVÁ ŠKOLA: Nápady pro lepší vzdělávání

Bambusová škola, výstavaVýstava Bambusová škola, která nabízí vítězné architektonické návrhy z prvního kola mezinárodní soutěže  2009 Open Architecture challenge : New Classroom Design, je od 10. února k vidění v prostorách Galerie Národní technické knihovny v Praze. Jedním z finalistů se stal také český projekt na výstavbu škol v Nepálu.


Český tým ve složení Martina Sobotková, Petr Koster a Soňa Huberová se zúčastnil se svým projektem „Bambusová škola“ zmíněné soutěže, kterou pořádá nezisková nadace Architecture for Humanity. Podle jejích informací bude za pět let potřeba zřídit 10 milionů nových tříd ve více než 100 zemích světa.

 

projekt Bambusová škola, výstavaMezi zhruba čtyřmi sty návrhy se právě ten český dostal do finálové osmičky, a právě podle tohoto velmi zajímavého projektu je celá pražská část putovní výstavy pojmenována. Návrh Bambusová škola pro Nepál byl připraven pro rozšíření školy Antarastriya Yuba Barsa v nepálském regionu Kavre. Tato novostavba bude sloužit jako modelový projekt pro konstrukci rozšiřování škol v celé oblasti a má ambici nahradit starý nevyhovující japonský model firmy Jaica, podle nějž je dnes postavena většina škol v Nepálu. V prvním patře galerie se návštěvníci se o projektu dozvědí ještě mnohem více.


Většina návrhů přináší velmi nápaditý a osobitý přístup. Ať už jde o využití přírodních a obnovitelných zdrojů pro výstavby škol, často v chudých oblastech Afriky, Asie či Jižní Ameriky, ale také třeba o využití vlastních zdrojů pro teplo, elektřinu či vodu. Dokonale propracované nápady jsou vyhotoveny na velkých arších papíru.


projekt Bambusová škola, výstavaPozoruhodné jsou například dva různé projekty pro školy v Ugandě. Jeden se jmenuje „Nafoukni si školu“ a vypadá jako obří golfové míčky, v jejichž prostorách se má snoubit vyučování, práce a hra. Druhý nese název „Škola světla“ a autoři k výstavbě využili například pneumatiky nebo lahve od Coca Coly. Vítězným projektem se stala Komunitní škola Teton Valley v USA, která se skládá z pětadvaceti různých částí a je v podstatě soběstačná.


Jedinou nevýhodou může být pro někoho fakt, že veškeré informace jsou v angličtině. Na druhou stranu určitě zájemce potěší, že vstup na tuto výstavu je zdarma a čas na její návštěvu mají až do 5. března.



Text: Pavel Urban
Foto: oficiální stránky akce

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání