CARTIER: „Klenotník králů, král klenotníků“

Cartier Exhibition Česká republika 2010V neděli 17. října definitivně skončila unikátní výstava výrobků francouzské značky Cartier. V prostorách Jízdárny Pražského hradu jste ji mohli navštívit od 9. července. Kdo této zajímavé příležitosti nevyužil, přišel o vskutku jedinečný zážitek! Přinášíme vám malé ohlednutí za výstavou i značkou Cartier.


Cartier si za dobu své existence vybudoval prestižní jméno, které má zvuk a je známo takřka po celém světě, obzvláště pak ve vybrané společnosti. Vždyť na samém počátku byl klenotník Cartier dodavatelem šperků pro šlechtu, později od něho začali výrobky kupovat majetní vévodové, vysoce postavení úředníci či bankéři, ale i známé herečky.

 


Jeho umění je v nadčasovosti
Cartier Exhibition Česká republika 2010
Cartier vytvářel luxusní šperky, mnohdy i přímo na zakázku. Jeho umění spočívalo v propracovaných detailech, originalitě i nadčasovosti. Ať už se podíváte na jakýkoli z jeho šperků, se zájmem byste jej nosili, i když je už například sto let starý. Vybral by si každý – bohaté náhrdelníky, či skromnější šperky, hodinky i jiné doplňky. Cartier vždy dokázal reagovat a vytvářet výrobky dle nejnovějších trendů a doby. Zpočátku se soustřeďoval především na šperky, které měly čistý rys a diamantovou oslnivost, později se nebál experimentovat s barevnými kameny. Rozšiřoval svůj sortiment o nejrůznější doplňky a začal se zajímat také o výrobu hodin. Inspiraci hledal, kde se dalo. V čínské či indické kultuře, ale například i říši zvířat.

 


Ohlédnutí za výstavou
Výstava pojmenovaná „Cartier – The Power of Style“ nabídla svým návštěvníkům mnohé. Především rozsáhlou kolekci šperků od náhrdelníků, přes náramky, náušnice či prsteny, dále pak nejrůznější doplňky čítající kabelky, popelníky, pudřenky nebo brýle či divadelní kukátko. Mohli jste však vidět i sety zajímavých hodin a hodinek, ať už kapesních či těch, které se nosí na rukou.

 

Cartier Exhibition Česká republika 2010Jedinečný je Cartier v mnoha ohledech. U šperků dokázal zapracovat na detailech natolik, že kolekce zvířecích brožur vypadají jako živé. Některé dovedl do takové dokonalosti, že se díky svému speciálnímu mechanismu mohou i různě ohýbat a přizpůsobit se požadavkům svého nositele. Ani u zmíněných hodin nezůstal Cartier pozadu, unikátem se staly jeho „mysteriózní hodiny“, které mají speciální mechanismus umístěný po stranách ciferníku tak, aby nebyl vidět, díky čemuž vzniká klamavý pocit, že se ručičky ciferníku volně vznáší ve vzduchu.

 

Česká expozice čítala přes 368 výtvorů, při nichž se opravdu tajil dech. K vidění byly i šperky vyrobené na zakázku, například pro Mary Scott Townsendovou, belgickou královnu Elisabethu, Daisy Fellowesovou, Maharadžu Sira Bhupindra Singha, herečku Glorii Swansonovou či Maríu Félixovou, Lady Granard, ale i speciálně vytvořený lunární modul k příležitosti přistání člověka na měsíci.

 

Expozice byla vhodně doplněná fotkami slavných osobností a informativními tabulemi. Ty návštěvníky seznamovaly s jednotlivým vývojem Cartierových děl a inspirace. Druhá část výstavy obsahovala krátkou video ukázku, jak se šperky vyrábí, a také vystavené nářadí, jenž se k jejich výrobě používá.Další Cartierovo putování
Cartier Exhibition Česká republika 2010

Nyní Cartierovy exponáty poputují do Ženevy, kde však bude vytvořena nová unikátní kolekce. Předešlé výstavy v Paříži, Pekingu či New Yorku měly od těch současných zcela odlišný koncept i vystavovaná díla byla odlišná. V rámci České republiky se jednalo taktéž o jedinečnou výstavu, která už nikdy více k vidění nebude. Cartier je totiž specifický i tím, že si vždy vybírá architekta a kurátora v dané zemi, aby se koncept výstavy co nejvíce přiblížil místní kultuře. V našem případě expozice vznikla díky architektovi Ronymu Pleslovi a kurátorce Evě Eislerové, kteří společně koncept vymysleli a vybrali vhodné exponáty. Nutno uznat, že jejich podání Cartierovy síly a originality se jim opravdu povedlo.

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Cartier Exhibition

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání