Sběr plastových víček - pro někoho nesmysl, pro jiného velká pomoc

práníMaminky často oslovují Splněné dětské přání s dotazem - jak a která plastová víčka se mohou sbírat, aby podpořily rodiny s handicapovanými dětmi nebo nastřádaly finance pro své vlastní potomky. Protože jsme neznali odpovědi, oslovili jsme společnost HOTTECH, která se sběru víček věnuje. Sympatický majitel firmy pan Horký nám velice ochotně poskytnul rozhovor a trpělivě odpovídal na naše zvídavé otázky.


Pane Horký, vaše firma HOTTECH s. r. o. se zabývá zpracováním materiálů HD-PE, ze kterých jsou víčka vyrobena. Proč nabízíte všem, kteří sbírají víčka, aby finančně pomohli nemocným dětem, jejich vykoupení za nejvyšší cenu a jak dlouho se této činnosti věnujete?
„Firmu jsem založil v roce 2011 jako zpracovatelský podnik plastových materiálů a nástrojárnu. Již koncem roku 2011 se mi naskytla možnost pro jednoho zákazníka drtit plastová víčka ve větším množství. Byla to kompletní sbírka pro nemocnou holčičku v objemu zhruba 18 tun. To, že budeme sami tato víčka odkupovat, byla myšlenka, k níž jsem se dostal při procházení Facebooku, kde jsem našel tuto akci u jedné své kamarádky, která si stěžovala na neférové jednání jedné brněnské odpadové společnosti, a nabídl jí, že víčka vykoupíme za lepší cenu, protože víme, jak je dále obchodovat a zpracovat bez dalších prostředníků. První výkup byl realizován z recese včetně teplého i studeného občerstvení, které pro velký úspěch nabízíme i nadále pro všechny víčko sběrače, kteří přivezou větší dávku a dají alespoň den předem vědět.“

 

Mohou zájemci sbírat úplně všechny typy víček? Musí se potom ještě nějak třídit?
„Zpracovatelné jsou takřka všechny materiály a všechna víčka, pokud jsou označena recyklačním trojúhelníkem nebo kódem materiálu. Koncem loňského roku jsem na svých stránkách na Facebooku a na oficiálním webu www.hottech.cz rozběhl třídící kampaň' právě na základě desítek dotazů ohledně typu víček a způsobu třídění. Aktuálně mohu říci, že se k nám dostávají tříděná víčka z několika typů materiálů díky tomuto návodu'. Třídění má skutečný smysl pro lepší využití materiálu a také se tím sníží naše zátěž při třídění a vyrovnává se trochu cena za výkup. Dalo by se říci, že peníze, které bych dal pracovníkům své firmy za třídění na provozovně, dostanou do rukou maminky, které vybírají víčka již u sebe doma a jde tak vlastně o formu vzdálené brigády.“

Na víčkách můžeme najít různé symboly. K čemu jsou určené?
„Jde o tzv. recyklační trojúhelník, který je na obalových materiálech povinný a v němž jsou výrobci povinni uvádět kód daného materiálu, ze kterého je ten či onen obal vyroben. Druhou variantou je přímo označení materiálu. Nejběžnější materiály jsou uvedeny v tabulce (Pozn. redakce: Tabulku najdete v galerii pod článkem). Víčka jsou standardně z materiálů HDPE (PE-HD), PP-např. aviváže nebo PS – víčka na sudy s pivem atd.“

splněné dětské přání


Na stránkách www.hottech.cz může každý najít další podrobné informace. Prozraďte nám, věnujete se ještě jiným činnostem?
„Věnujeme se prioritně drcení a překupu plastových materiálů a drobné zámečnické činnosti. Vykupujeme plastový materiál, který je u nás tříděn, drcen a dále obchodován. Vykupujeme fólie, papír a poškozené plastové palety. Snažíme se spolupracovat s několika partnery při organizaci autodopravy a z předchozích let mám zkušenosti s návrhem a výstavbou FV systémů, kde se věnuji už jen poradenství.“


Za odkup plastových víček nabízíte v současné době nejlepší cenu na trhu - jste připraveni na nápor, který díky tomu budete muset zvládnout?
„Běžná výkupní cena se v České republice pohybuje mezi 3 - 5 Kč/kg, a protože my výkup víček nepovažujeme jen za obyčejný obchod, ale bereme jej i jako pomoc nemocným dětem, naše výkupní cena je 7 Kč za kilogram vytříděných víček dodaných na naši firmu. Osobně nepovažuji výkup víček za obchod, na kterém by má firma stála a je to pro mne spíše doplňkový sortiment. I pocit z podnikání je lepší, když pomohu desetitisícům dětí z celé republiky sbírajících víčka pro své nemocné kamarády, aniž by je jen spatřily, dostat tu nejvyšší cenu za svou ochotu pomoci. Cenu jsme postavili takto, protože disponujeme technologií, která dokáže víčka přepracovat a vynechání překupníků ve formě druhotných surovin a sběrných dvorů je také logický krok, jak jejich zisky za pouhý překup poslat maminkám a dětem za třídění, kam tyto peníze patří. Co se náporu týká, věřím, že jej zvládneme. Naši obchodní partneři zpracovávají tyto materiály v desítkách tun měsíčně.“

Jak se řeší situace, když rodiče mají nasbíraná víčka, ale bydlí daleko od Brna a nemají je k vám jak dopravit?
„Pokud je to v rozumném dosahu, jsme schopni zajistit přepravu sami a dojednat individuální cenu za celou sbírku odvezenou od rodičů. Vše je na domluvě. Pokud je ale vzdálenost větší, nemá cenu snižovat cenu sbírky úpravou ceny za dopravu a raději nechám víčka vykoupit jinde. Už se mi podařilo, zejména díky pozici plastikáře', najít zpracovatele bližšího danému dítku a dojednat s ním lepší cenu, než by dostala maminka při osobním telefonátu. Sdělení dojaté mamince, že jim místní zpracovatel dá 6 Kč/kg a ještě si víčka sám vyzvedne, je nepopsatelný pocit, to mi věřte!“

Můžete nám vysvětlit, kolik má zhruba váhu jeden velký pytel plný plastových víček a cenu za jakou bude vykoupen?
„Velký plastový pytel na suť (120 litrů) pojme něco okolo 20 kg víček a jeho cena je tedy 140 Kč. Například bedna od banánů pojme zhruba 8 - 10 kg víček, což je obsah v ceně asi 70 Kč.“

splněné dětské přání


Musí být víčka zcela čistá a umytá, nebo si rodiče nemusí lámat hlavu s tím, že jsou občas někde upatlaná od limonády?
„Samozřejmě jsme rádi, když dostaneme čistá víčka, nicméně je není třeba čistit, protože projdou ve svém procesu zpracování také pračkou plastové drtě, ale obecně nezpracováváme taková víčka, která jsou např. od bahna, což nesvědčí naší technice.“

Jaký je další osud víček po jejich odkoupení?
„Víčka jsou u nás nejdříve opětovně tříděna, jsou odstraněny papírové obaly, cizí předměty jako hračky, mince, klíče, baterie, víčka bez označení apod. Poté jsou rozdrcena na nožovém mlýnu na kousky o velikost okolo 8 – 10 milimetrů a ventilátorem přepravena do velkoobjemových vaků s hmotností zhruba 1 tuna. Dále pokračují dle způsobu dalšího využití, buď je drť proprána v pračce a přímo zpracována na lince na nový výrobek, nebo je bez praní zpracována na tzv. regranulát. Typickým výrobkem jsou např. pevné černé pytle na suť nebo poklopy na kanály, kanálové šachty, barely na vodu, sudy apod.“

Na sociální síti Facebook máte vlastní stránku s názvem Hottech s. r. o., na které lze najít také mnoho zajímavých a důležitých informací. Kdo se vám stará o tento profil, aktualizuje ho a doplňuje o nová data?
„Já osobně, a věřte mi, že poté, co jsme nabídli výkupní cenu a rozběhli osvětu', je to hodně času stráveného u klávesnice. Jsem ale rád, že to má smysl, víčka chodí tříděná dle materiálů již nyní. Také mám díky tomu opravdu spoustu nových známých a přátel.“

Vy osobně máte rodinu? Jaký máte vztah k dětem?
„Sám zatím rodinu ani děti nemám, i když je mám rád a moc bych si je přál. Ve svém okolí mám však pár velmi dobrých přátel, ke kterým nebyl tak říkajíc osud příliš nakloněn a hlavně pár takových, kterým nejsou tato dítka lhostejná a kolem víček se hodně angažují. Naštěstí jsem ze své pozice podnikatele v této branži schopen pomoci jim v jejich práci pro druhé. Těmto patří velké díky za ochotu, s jakou obětují svůj čas na organizaci sbírek, čímž dodávají odvahu i mě se do této víčkománie' zapojit.“

splněné dětské přání


Splněné dětské přání podporuje sbírku pro holčičku Dominiku. Její maminka sbírá víčka, aby mohla své dceři zaplatit léčebný pobyt v Klímkovicích, na který musí našetřit závratnou částku 48 tisíc korun. Vykoupíte za vaši cenu víčka také od nich?
„Ano. Víčka za nabídnutou cenu 7 Kč vykoupíme od všech, kteří chtějí, aby tato víčka byla odkoupena za účelem sponzorského daru nebo školkám, které se snaží získat finance pro svůj vlastní chod a víčka dodají na naši provozovnu. Jednotlivcům nabízíme pak cenu nižší nebo možnost přispění na sbírku pro některé s dítek, od nichž již víčka odebíráme.“


Celková částka 48 tisíc korun, kterou malá Dominika potřebuje, odpovídá v přepočtu zhruba 7 tunám víček. Zvládnete takové množství zpracovat?
„Takový objem pro nás není zásadní a jsme připraveni jej zpracovat.“

Jaký je váš osobní názor na sběr víček, který musí rodiče náročně absolvovat, protože nemají dostatek finančních prostředků od státu?
„Velmi mě mrzí, že pro některá nemocná dítka a jejich rodiče je sběr obyčejných víček tou jedinou možností, jak se dostat k nějakým financím na léčení svých dětí, přestože řádně platí daně, pracují a odvádějí do sociálního a zdravotního systému. Na druhou stranu jsou zde lidé nepracující, drogově závislí a alkoholici, kterým jsou léky, potažmo Detox, hrazeny státem, v DropInu dostanou zdarma jehly apod. Je smutné, že je vůbec třeba těchto sbírek.

Chtěl bych všem maminkám popřát hodně sil v jejich boji a hodně spřízněných víčko sběračů, o kterých celá tato akce je a díky kterým funguje. Víčka jsou ve firmách na limonády chrlena denně v milionech kusů a jejich další zpracování je stále možné, takže obavy z konce sběru jsou zatím zbytečné. Denně jich projdou statisíce našima rukama a stačí je jen odšroubovat z prázdné PETky a vhodit do igelitky přinesené z nějakého hyper-super marketu za 1 Kč a poté ji dát svému dítku do ruky a poslat ho s ní do školy či školky, kde se pochlubí svým úlovkem.

Přátelé sběrači, když to neumí tento stát, vězte, že je to stále ten nejjednodušší způsob, jak pro malé nemocné prcky získat finance a pomoci může naprosto každý z vás bez rozdílu věku. Naprosto každý z vás!“

Děkujeme panu Horkému za vstřícný rozhovor a užitečné informace. Je příjemné objevit v dnešní době člověka, který nechce na svém podnikání pouze zbohatnout, ale zároveň pomáhá těm, kteří to potřebují. Splněné dětské přání se zapojilo do sbírky víček pro nemocnou Dominiku. Chcete také pomáhat? Napište na email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo zprávu na naše stránky pro fanoušky www.facebook.com/splnene-prani.






Text: Martina Šmejkalová
Foto: Hottech, s. r. o.





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání