První dětské přání splněno, Vanesska viděla Kleopatru

Splněné dětské přáníNový projekt Kulturního servisu Puls nazvaný SPLNĚNÉ DĚTSKÉ PŘÁNÍ má za sebou první úspěšné kolo. Společně s patronem akce Michalem Davidem jsme vyplnili kulturní přání malé Vanessce, která se za námi vypravila s maminkou až ze Starých Splavů. Má ráda egyptskou kulturu, obzvlášť pak královnu Kleopatru. Proto už dlouhou dobu toužila vidět stejnojmenný muzikál živě. Vanessku jsme vzali do divadla a připravili jí zážitek jako z pohádky.


Náš společný den začal v centru pro rodiče a děti Na houpacím koni, které se nachází na Praze 5. Osmiletá Vanesska vypadala jako křehká víla – dlouhé vlnité vlásky a postavička podobná plátku chleba. Kdo není běžně v kontaktu s malými dětmi, možná by na ní ani nepoznal, že je na svůj věk o poznání menší. Jak nám však sama svěřila, jsou všichni její spolužáci o mnoho vyšší. Maminka Vanessky pak doplnila, že je zhruba o dvacet centimetrů menší než jiné stejně staré děti. Situaci se daří pomalými krůčky zlepšovat díky pravidelnému píchání injekcí s růstovým hormonem.

Splněné dětské přáníVanessku prostory Na houpacím koni ohromily. Barevné místnosti plné hraček a hlavně klouzačka! Dětská očka se hned radostí rozzářila a holčička zvědavě pobíhala sem a tam, když zkoumala, jaké poklady se tu nachází. Když se dosyta vyřádila, popovídali jsme si s ní o nemoci, která ji trápí. Prozradila nám také, proč má tak moc ráda egyptskou kulturu a jak se k této zálibě dostala. Doma našla knihy o starém Egyptě, které si už jako malá ráda prohlížela. Čím větší byla, tím víc informací se o této kultuře chtěla dozvědět. Když si toho rodina všimla, darovala jí DVD se záznamem muzikálu Kleopatra. Když jsme se Vanessky zeptali, jak často se na něj dívá, odpověděla nám s úsměvem: „Když to jde, tak každý den.“

Znalosti o egyptské kultuře Vanesska nasbírala také z výstavy faraonů, na které se byla loni podívat, a z kroužku Všeználek. Paní učitelka si jejího zájmu všimla, a proto nelenila a připravila dětem hry seznamující je se starým Egyptem. Také my jsme si pro holčičku připravili malý vědomostní kvíz. Jestlipak víte – Jak umřela královna Kleopatra? Jméno egyptského boha slunce a boha podsvětí? Či jak pohřbívali faraony? Vanesska nám předvedla, že ji na ničem nenachytáme, a tak si od nás vysloužila náležitou odměnu. A protože před pár dny oslavila své osmé narozeniny, připravil jí Kulturní servis Puls malou pozornost v podobě dětské knihy o Egyptě a sladkého dortu s podobiznou Kleopatry.

Večer jsme se vypravili do Divadla Broadway, kde nás přivítal Michal David. Ten Vanessce věnoval lístek do druhé řady na večerní představení muzikálu Kleopatra. Holčička překvapením kulila očka. Později se nám přiznala, že tohle setkání jí budou děti ve škole určitě závidět. Bez odměny nezůstal ani David, kterému Vanesska věnovala namalovaný obrázek Kleopatry. Patron prvního kola SPLNĚNÉHO DĚTSKÉHO PŘÁNÍ nás pak pozval na prohlídku divadla. Malá divačka tak mohla nahlédnout do prázdného sálu, pokochat se pohledem z jeviště a nahlédnout do zákulisí, kde se herci pilně připravovali na vystoupení. Seznámila se s Gábinou Gunčíkovou, Kamilou Nývltovou i Pepou Vojtkem.

Splněné dětské přáníSehnali jsme Vanessce pár polštářů, aby lépe viděla na jeviště. Spokojeně se usadila a napjatě sledovala, co se před ní odehrává. Očka jí těkala ze strany na stranu, jak se snažila zachytit vše, co se zrovna na pódiu dělo. Chvíli se i bála, to když byl velký Caesar v senátu zavražděn. Když dozněly poslední tóny muzikálu Kleopatra, viděli jsme na tváři našeho prvního dítěte z projektu Splněné dětské přání velkou spokojenost. Společný den završila Vanesska setkáním se všemi přítomnými Kleopatrami – Gábinou Gunčíkovou a Kamilou Nývltovou v kostýmech egyptské královny a také s Ilonou Csákovou a Monikou Absolonovou, které se přišly na představení podívat. Po setkání s Monikou prý toužila ze všeho nejvíc, protože ji zná z muzikálového DVD.

Tím však naše první kolo SPLNĚNÉHO DĚTSKÉHO PŘÁNÍ zdaleka nekončí. Můžete se těšit na rozhovor s Michalem Davidem a také na videoreportáž, kterou připravujeme.

 

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Aleš Hrubý

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání