Autopohádky: Děti pobaví, dospělé pohladí

AutopohádkyNový český snímek Autopohádky je složen ze čtyř animovaných příběhů a hrané části, která jednotlivé epizody propojuje a stmeluje. Můžete se těšit na kvalitní herecké obsazení, navíc vše doprovází písničky populární kapely Chinaski. Každá z pohádek je vytvořena jiným týmem a jinou technikou, což film činí jedinečným.


Autopohádky původně napsal jako knížku autor kriminálních příběhů Jiří Marek. V roce 1983 podle nich natočil hraný film „Automärchen“ východoněmecký režisér Erwin Stranka, jinak absolvent pražské FAMU. Později se původní látky chopila kapela Chinaski, která v letech 2004 a 2008 pohádky namluvila a vydala na CD. Navíc k nim složila vlastní písně, které na nosičích znějí mezi jednotlivými příběhy. Dokonce sestavili vlastní divadelní představení, se kterým objížděli česká města.

Práce na snímku začaly už v roce 2006 a záměr tvůrců byl zachytit pohádky co nejvíce tak, jak byly napsané. Původně šlo spíše o nízkorozpočtový projekt dělaný pro radost. Nakonec z něj vyšel celovečerní snímek.

AutopohádkyAutopohádky jsou poskládány ze čtyř animovaných příběhů, vše doplňuje hraná část, v níž vyniká autor knih o autech Antonín Kužílek, kterého ztvárnil Ondřej Vetchý. První pohádka „O princezně, která se nesmála“ je animovaná poloplastickou technologií, režisérem je Břetislav Pojar a výtvarníkem Pavel Koutský. V roli vypravěče pak zazní neopakovatelný hlas Pavla Lišky. Prostý automechanik Vendelín si sestrojil z různého harampádí vůz, se kterým jel do Brabantského království rozveselit princeznu, která se zásadně nesměje. Toho chce docílit právě díky svému podivnému stroji.

Druhý příběh je vytvořen překrásnou loutkovou animací a vypráví o účetním Pištorovi a víle, která mu při jednom z jeho výletů do přírody vlezla do auta. Režisérem je Michal Žabka a pohádkou se nese příjemný hlas Viktora Preisse. V prvních dvou epizodách byly ještě volanty ve vozech na pravé straně a jezdilo se vlevo. Tvůrci tak sestavili jednotlivé části chronologicky.

Velmi zvláštní, unikátní a nádherná technika je užita ve třetí pohádce „O rybáři, jeho ženě a zlaté rybce“. Vévodí jí papírové ploché postavičky, které museli tvůrci rozpohybovat v reálném prostředí pokoje. Domovy jsou zde knihy a rybníkem učebnice o českých vodách. Každopádně skvělý nápad a práce režiséra Františka Váši. Poslední pohádka naopak potěší vyznavače moderních technologií. Povídka „O Vincentovi“ je totiž vytvořena v oblíbené 3D animaci. Autor Libor Pixa opět zabodoval a hlas zpěváka Chinaski Michala Malátného se do příběhu parádně hodí. Děj je lehce futuristický a trochu strašidelný v tom, že nás najednou zaplaví auta a nebudeme mít, kde v klidu žít a dýchat.

AutopohádkyKaždá z epizod má své kouzlo a hrané části, které režíroval Jakub Kohák. Ty přinesou řadu úsměvných situací. Například když si Ondřej Vetchý povídá se svým autem Hugem jako se svým kamarádem či domácím mazlíčkem. Ona láska k autům jednoduše prostupuje celým snímkem a milovníky těchto plechových pojízdných věciček jistě snímek potěší. Vtíravý product placement zde zastupuje jen Škoda Auto ve hraných sekvencích, ale s přimhouřením jednoho oka to lze vzhledem k žánru odpustit. Autopohádky jsou nejen pro děti, kterým se nabídne různá škála pohádkových příběhů i filmových technologií, ale i pro dospělé, jež se můžou potěšit u narážek na lidské vlastnosti, některé vztahové či skutečné záležitosti nebo se také vrátit do dětských let, kdy ještě pohádky poslouchali sami.


Text: Pavel Urban
Foto: www.autopohadky.cz

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání