Padla první klapka k filmu Lidice

film Lidice
Ve čtvrtek 29. července padla první klapka nového filmu Petra Nikolaeva Lidice. Odehrála se v prostorách bývalého vězení v Mladé Boleslavi za účasti herců Karla Rodena a Jana Budaře.

Pozvání na tuto událost přijal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, aby navázal na akt svého strýce, bývalého prince Františka Schwarzenberga, který byl hlavním řečníkem při znovuodhalení rekonstruovaného pomníku v amerických Lidicích ve státě Illinois v roce 1957.


film Lidice„Je pravda, že natáčet se začalo již v pondělí 26. července, nicméně klapka, kterou pro nás udělal Karel Schwarzenberg byla více než symbolická. Vždyť i křest lodi se provádí až po spuštění na vodu, když je schopna plout. Obdobně je to i s naším natáčením, na naší „filmové plavbě“. Karel Schwarzenberg nejen symbolicky „klapl“ záběr, ale zároveň nám jako kapitán popřál štěstí,“ vysvětlil producent filmu Adam Dvořák.

Natáčela se scéna, ve které se odsouzení na vězeňském dvoře dělí na dvě skupiny – kriminálníky a politické vězně. Na opačných stranách se tak ocitnou i dva obyvatelé Lidic: synovrah Šíma (Roden), který kvůli lásce stráví roky ve vězení, a Fiala (Marek Adamczyk), jehož z lásky psaný dopis posloužil jako záminka pro vyhlazení Lidic.

„Doufali jsme, že smůla, která provázela přípravy a shánění peněz si již vybrala své... ovšem během této akce se spustil tak silný déšť, že nestačilo plachtové zastřešení dvora a bylo třeba improvizovaně první klapku přesunout do čtvrtého patra vězeňské kaple. Zde jsem smekl před panem Schwarzenbergem, který neváhal a jako mladík vyběhl schody,“ dodává Dvořák.

Příběh podle scénáře Zdeňka Mahlera, oceněného cenou Sazky v roce 2007, nabízí pohled na tragický osud Lidic za 2. světové války z neobvyklé perspektivy: skrze příběhy tří mužů, jejichž osudy ovlivnily osobní vztahy a nevěra. Jde tedy o příběh plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit  tragédii.

film Lidice

„Mohu s klidným svědomím prohlásit, že jsem nikdy nezažil takový zájem médií o filmový projekt. Vzbuzuje to ve mně naději, že i když film Lidice vypráví smutný příběh, lidé si na něj do kina cestu najdou,“ okomentoval celou situaci režisér Petr Nikolaev.

Natáčení filmu by mělo probíhat ve fázích do konce roku, premiéra je plánována na 9. června 2011. Film vzniká v česko-slovenské koprodukci sponzoři, česká televize, Státní fond kinematografie, atd. V hlavních rolích se představí špičkoví čeští a slovenští herci: Karel Roden,  Zuzana Bydžovská, Zuzana Fialova, Roman Luknár, Jan Budař či Václav Jiráček.
Zdroj: Magic Box a.s. divize Bioscop
Foto: Julie Vrábelová, Tomáš Vaverka
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání