Tvorbu 80. let připomene festival FOTOGRAF

FESTIVAL FOTOGRAFOd 4. do 31. října můžete v několika českých galeriích obdivovat díla, která budou vystavována v rámci nového festivalu tematicky pojmenovaného FOTOGRAF. První ročník bude zaměřen na fotografie z 80. let, nese podtitul NEKONEČNÉ ČEKÁNÍ. Smyslem expozice je připomenout tehdejší očekávání  lidí související se změnou poměrů a režimu. Snaží se však zároveň poukázat na skutečnost, že od těchto dob české fotky nenašly silnější společnou ideu nebo původní směr.


FESTIVAL FOTOGRAFFestival FOTOGRAF představí významné české a slovenské autory, jakými byli kupříkladu Jano Pavlík, Rudo Prekopa, Peter Župník, Jan Svoboda, Iren Stehli, Josef Moucha nebo Jiří Hanke. Zároveň se však budete mít možnost dozvědět i o generaci nejmladších umělců, jejichž tvorbu a styl ovlivnila právě 80. léta. Pro návštěvníky akce bude připraven bohatý doprovodný program, který má celkový zážitek ještě více umocnit. V nabídce je poslechový večer redaktora České televize a hudebního publicisty Petra Viziny. Tematické artefakty budou k vidění na burze s dobovým designem, uměleckými publikacemi a archivním materiálem. V programu najdete také architektonickou procházku po skvostech 80. let s Vendulou Hnídkovou, artové promítání v kině Světozor nebo přednášku o módě této doby od Yasmin Keshmiri Hejduk z agentury Minty.

Hlavním organizátorem festivalu je občanské sdružení Fotograf 07. Pro tuto příležitost připravuje vydání speciálního čísla časopisu Fotograf #18 se zaměřením na osmdesátá léta. Ten bude sloužit i jako širší tematická publikace a katalog k expozicím. Orientaci festivalu na tvorbu z let osmdesátých osvětluje jeho umělecký ředitel Pavel Baňka: „S uvolněním přítoku informací a možnosti svobodně cestovat do západní Evropy a USA, do té doby nedostupných zemí, se na počátku devadesátých let česká fotografie dostala do zcela jiné situace.“ Tehdejší dobu Baněk přibližuje slovy: „Tak jako i v jiných oblastech tehdejšího života nastala horečná globalizace, snaha rychle se přizpůsobit soudobým trendům. Fotografie ztratila mnoho ze svých původních motivací, ale nalezla místo nich zcela jiné nové inspirace. Zpětně nahlíženo se proto paradoxně jeví osmdesátá léta jako poslední období sice zakonzervované, avšak tím právě velmi autentické české a slovenské fotografie.“

FESTIVAL FOTOGRAFJednotlivé výstavy budou veřejnosti přístupné v různých pražských galeriích. Obsahově pojmou konceptuální fotografii, dokumentární tvorbu, inscenovanou fotografii slovenské nové vlny, ale i téma vizualismu ve fotografii. Přiblížíme vám, co vás na jaké místě čeká. GALERIE 5. PATRO představí expozici „Pocta Janu Pavlíkovi – Dialogy mimo čas“. Zde se můžete seznámit s díly tří slovenských fotografů Jano Pavlíka, Rudo Prekopa a Petera Župníka, jež vznikly v období jejich studií v Praze. Výstava by měla být psychologickou sondou do pulzujícího období společně strávených studentských let prostřednictvím jejich prvotin, které jsou plné upřímného obrazového neklidu.

FOTOGRAF GALLERY nabídne své prostory dílům z kolekce „Osmdesátá“. Ta se bude snažit poukázat na fakt, že spojení pojmu „fotografie a krajina“ nemusí nutně znamenat pouze hledání krásného obrazu či jeho výseku. Umělec Jaroslav Anděl putoval krajinou ve snaze citlivě najít a zachytit své vlastní kořeny, zatímco Michal Kern oproti tomu fotografoval volání po záchraně krajiny a vyjadřoval svou touhu po harmonickém splynutí s přírodou. V KOMUNIKAČNÍM PROSTORU ŠKOLSKÁ 28 budou díky „Fotografie jako fotografie“ přiblížena zajímavá díla Karla Kameníka, Josefa Mouchy a Bořka Sousedíka. Ty mají společnou racionální introspekci, obrazovou invenci a vizuální citlivost. Umělci se na svých snímcích snažili zachytit okamžik prvotní inspirace.

FESTIVAL FOTOGRAFArchiv výtvarného umění připravil v CENTRU SOUČASNÉHO UMĚNÍ DOX sbírku fotek dokumentující neoficiálně výtvarné akce osmdesátých let a galerie ROXY/NOD představí tři výrazné osobnosti osmdesátých let – Iren Stehli, Jaroslava Beneše a Jiřího Poláčka skrze výstavu „Tichá rezistence“ Ta bude zaměřena na reflexi, reálie, atmosféru a život pozdního československého socialismu. ATELIÉR JOSEFA SUDKA vzdá poctu dílu a odkazu Jana Svobody, který ve svých dílech dospěl k od postřehů ze svého okolí k obrazovým komentářům média, jímž se vyjadřoval. Jeho hlavní motivací byla osobní cesta tvůrčího poznání. LEICA GALLERY PRAGUE ukáže veřejnosti dosud nepublikované umění Jiřího Hankeho, které vzniklo v Kladně v letech 1980 až 1990. Poslední část festivalu bude v GALERII FERDINANDA BAUMANA, zde najdete fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka a také ve FRANCOUZSKÉM INSTITUTU.

Na posledním zmiňovaném místě se 14. a 15. října uskuteční dvoudenní sympozium. Přední čeští a slovenští historici, teoretici a kritici fotografie, umění a filozofie zde nabídnou možnost reflektovat hlavní téma festivalu a sice „Fotografie osmdesátých let“. Akce se zúčastní významní zahraniční odborníci, díky nimž si můžete utvořit velmi rozmanitý pohled na tehdejší dobu, společenskou situaci a uměleckou tvorbu v jiných zemích. Sympozium bude veřejnosti přístupné zdarma. Podrobný program se dočtete na oficiálních stránkách festivalu FOTOGRAF.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Festival Fotograf





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Vraťte se do 30. let s Barmanskými Originálními Hrami
46 dnů světového skla na Pražském hradě
Poznejte cirkusové umění zblízka
Program Prague Fashion Weekendu bude pestrý a luxusní




 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání