Finální den na jubilejním Hip Hop Kempu 2011

HIP HOP KEMP 2011Třetí a závěrečný den oslav 10. ročníku Hip Hop Kempu naložil svým návštěvníkům další porci skvělých hudebních zážitků. Do Festivalparku přijížděly i v sobotu davy lidí, aby stihly gradující hutný program v čele s duem Method Man & Redman a mocnými Heavy Metal Kings. Tentokrát vévodilo pěkné slunné počasí celému dni, a tak jediné co vás mohlo smočit, byla klasická návštěva jezera či večerní energická vystoupení. A jak to celé dopadlo?


V brzkých odpoledních hodinách vás na hlavní stagi mohli bavit například Gambrz Reprs či Strapo, ale unavení fanoušci z předchozích dnů se v hojném počtu moc nesešli. O nic lepší to neměl ani Tafrob, který dokonce kvůli zranění odskákal koncert na jedné noze či si musel vypomáhat holí. Co je to odpolední kotel ukázal až Grubson se svojí partou 3ODA Kru, na které přišlo opravdu velké množství polských fanoušků. Tato formace předvedla znamenité vystoupení obohacené vsuvkami s beatboxem a djskou show. Jak fanoušci na tuto kapelu mohutně přišli, tak po skončení také mohutně odešli. Na následující koncert britského rapera Mystra se před pódiem sešel počet lidí připomínající spíše třídní sraz po pěti letech, což byla škoda, protože jeho představení bylo zajímavé a přítomné bavil svým komediálním humorem.

HIP HOP KEMP 2011V této době se kromě hlavního pódia, kde byla spíše méně známá jména, nedalo zatím nic moc vidět, a tak se většina lidí bavila po svém. Na taneční aréně Capone se ještě netančilo, ale mohli jste se zúčastnit debaty s Indym či Affrem, který se například dlouhosáhle rozpovídal o mladých raperech bez talentu a vůbec zdejší hudební scéně jako celku. K zhlédnutí byl také Freestyle corner, kde předváděli své dovednosti známí i neznámí účastníci v rapu a djingu. Opravdu dobré bylo například představení DJ Fattea z Ty Nikdy labelu.

Mezitím na hlavním pódiu předváděl bláznivý MC Trix svojí James Brown Tribute Show, kde perfekcionisticky podchytil hlasové vystoupení, oblečky i charakteristické pohyby této imitované funkové legendy. Tento svérázný a energický bavič si sem odskočil před moderováním tanečního klání v dance aréně, kterou zde na Hip Hop Kempu neprovází poprvé. Znalci osobitého djingu si mohli poté vychutnat DJ Vadima, který se svou manželkou Yarah Bravo přijel prezentovat čerstvý projekt The Electric, jenž je tvořen raperem Pugsem Atomz a zpěvačkou Sabirou Jade. Představení bylo charismatické a dav ho patřičně ocenil. To už se ale na pódium drala Moja Reč z Handlové, jež nezklamala své početné fanoušky a servírovala hit za hitem.

HIP HOP KEMP 2011Poté zaznamenala hlavní stage příliv německých návštěvníků podporujících kapelu K.I.Z. Ty pak vystřídali polští Parias. Samozřejmě i s výměnou fanoušků. Později však bylo naprosto jedno odkud která kapela je, protože většina lidí v areálu se přišla podívat na americké uskupení Random Axe. Ti ve složení Sean Price, Guilty Simpson a Black Milk lidem předvedli, co znamená Boombap zvuk a přiváděli je do varu hity jako „Onion Head“.

Po koncertě Kontrafaktu, kteří byli přítomni na každém ročníku HHK, se přešlo k dalšímu tradičnímu programu tohoto festivalu, a to Setkání titánů (dříve Souboj titánů). Na tomto setkání se nám představili přední zástupci freestylu v Československu a připravili si opravdu pořádnou show. Všem totiž vyrazilo dech, když se z absolutní tmy vynořila nad hlavami tisíců lidí obří osvětlená klec zavěšená na jeřábu, ve které se houpali performující freestyleři. Třešničkou po skončení pak byl velkolepý ohňostroj.

HIP HOP KEMP 2011Jakožto úplně poslední česká kapela byla uvedena formace Prago Union, která dostala opravdu exkluzivní programový čas před hlavními headlinery. Hrát přišli ve verzi na živo, tedy s kapelou muzikantů. Po mírných obtížích se zvučením následoval typicky pragovský koncert, který však musel být předčasně ukončen díky velkému časovému skluzu. Mnohatisícový dav nyní čekal na Heavy Metal Kings. Pod tímto názvem najdete koncertní duo složené z Ill Billa z La Coka Nostra (dříve Non Phixion) a Vinnieho Paze z Army of the Pharaos (či Jedi Mind Tricks). Natěšený dav si získali skladbami jako „Heavy Metal Kings“ či „C.I.A. Is Trying To Kill Me“. Ill Bill také nechal vzpomenout na svého zesnulého strýce, jenž mu byl spíše otcem a předvedl známou skladbu „My Uncle“.

Po skončení koncertu už bylo všude, kam oko dohlédlo, lidí doslova nepočítaně. Na pódium se začala stavět obří písmena RED a MEF a hlavní duo Method Man a Redman již „za dveřmi“. Obrovský dav nejdříve rozproudila puštěná skladba „We Will Rock You“, aby vzápětí naběhli oba interpeti na prkna a začali svou energickou show. To už vlály davem vlajky různých rozličných zemí, a dokonce opět začaly hořet světlice na obou fanouškovských stranách. Koncert se nesl ve velmi vtipném duchu, kdy si Method Man a Redman dělali srandu snad ze všeho, co je napadlo. Zaznívaly hymny jako „How High Part II“ či „A-YO“. Rapeři pak mezi sebou soutěžili o nejlepší skok do fanouškovských řad. U mě to vyhrál Method Man se svým saltem s dopadem na záda. Následovalo vhazování obřích písmen do kotle pod pódiem a vlastně vhazování všeho, co se jim dostalo do rukou. Zavzpomínali na svého zesnulého kamaráda O.D.B.ho a vyhecovali diváky k co největšímu křiku, aby to „slyšel i tam nahoře“. Následovaly další pecky jako „M.E.T.H.O.D. Man“ či „Let’s Get Dirty“. Celý dav se bavil přibližně půl druhé hodiny a interpretům se z pódia vůbec nechtělo. Nakonec si sundal Redman boty a daroval je fanouškům. Method Man povozil po výsuvném molu vozíčkáře a koncert skončil po třetí hodině ranní.

HIP HOP KEMPPo krátkém rozlučkovém ohňostroji se dav rozpustil a kelímkovým kobercem se prodíral dále oslavovat nebo spát. Tento ročník byl rozhodně úspěšným. To se sice dá říci o každém ročníku, ale tento doprovázel jistý duch jubilejnosti a vzpomínání na minulé roky. K tomu byl také zřízen jeden celý hangár, kde ke každému minulému ročníku byla výstava fotografií, komentářů, dobových plakátů či videozáznamů. Hip Hop Kemp se stal největším hiphopovým festivalem v Evropě a na to, jak se mu povede v další dekádě, si rádi počkáme.


Text: Petr Míčko
Foto: Hip Hop Kemp

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Druhý den bylo na Hip Hop Kempu přes dvacet tisíc lidí
Ve čtvrtek se na Hip Hop Kempu sedělo na molu na židli
Nový týden s The Offspring, Hip Hop Kempem a Okoří
Desátý Hip Hop Kemp už zná podrobný program

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání