Majáles je festival s dlouholetou tradicí. Dříve představoval spíše protest mladých lidí proti režimu, dnes už jde o radostné oslavy jara a studentského života, na kterých žádný študák nesmí chybět. Patří k nim průvody masek a následná volba Krále Majálesu. Především však láká na bohatý hudební program a spoustu doprovodných akcí. Festival se postupně uskuteční ve čtyřech českých městech – Brno, Plzeň, Hradec Králové a Praha. Co si pro nás připravil tento rok?
Jako první se na hlavní den oslav mohou těšit studenti (a nejen oni) z Hradce Králové a jeho okolí, a to již za necelý měsíc, v pátek 22. dubna. Hradecký Majáles se bude konat od 12 hodin v Šimkových sadech, kde bude připraven velký průvod, jarmark studentských organizací, fashion market s nezávislou módou a spousta dalších zajímavých akcí. K tanci a poslechu vám zahrají Chinaski, Xindl X, Vypsaná fixa, Charlie Straight a mnoho dalších.
Svou návštěvou pak můžete festival poctít také v Brně. Tam se uskuteční v pátek 29. dubna od 12 hodin. Letos místo obvyklého Velodromu zamíří do Sportovního areálu Hněvkovského v Komárově, od něhož si pořadatelé slibují především více místa a tudíž větší pohodlí pro návštěvníky. Stejně jako v Hradci vás bude čekat průvod masek a volba krále, studentský jarmark, fashion market a další doprovodný program. Z hudebníků se můžete těšit například na Monkey Business, MIG 21, Tata Bojs či Midi Lidi. Nebudou chybět ani studentské kapely.
Plzeňský Majáles je rozdělen hned do dvou dní. První z nich, v pátek 29. dubna, bude pro všechny zcela zdarma. Od 14 hodin proběhne na náměstí Republiky představení a následná volba Krále Majálesu, to vše za doprovodu oblíbených hudebních interpretů jako Tomáš Klus, Fast Food Orchestra nebo Eddie Stoilow. V sobotu 30. dubna se bude pokračovat v amfiteátru Lochotín, kde na třech stagích vystoupí více než třicet kapel (Chinaski, Wohnout, Sto zvířat, Vypsaná Fixa a další). Nebude chybět ani cyklus soutěží o titul „Majálesový Borec“, tradiční svatby na 24 hodin, výtvarná dílna nebo lanový park. Plzeňské oslavy ale začnou už 4. dubna tzv. „Studentskými dny“. Během nich si můžete zajít na festival studentských kapel nebo se zapojit do dalších aktivit, jako jsou sportovní turnaje či pivní štafeta.
Hlavní město bude svátek hudby hostit jako poslední, v pátek 6. května od 12 hodin v parku Stromovka. Účast prozatím přislíbily necelé dvě desítky kapel - Skyline, Sunflower Caravan, Chinaski či Tata Bojs. Těšit se můžete opět na studentské skupiny. Ani v Praze nebude chybět maškarní průvod a soutěž o krále, prezentace různorodých spolků a stánky s módou. Do širšího programu oslav je zahrnuta i řada studentských aktivit, které probíhají již od konce března. Jedná se například o akce „Majáles Underground“, „Arts festival Okultění“, přehlídku „Street For Art“, předskokan Majálesu „Apríles“, divadlení festival „Zlomvaz“ nebo slavnost studentů Fakulty sociálních věd s názvem „Pavlač“.
Jak je vidět, studentské oslavy jara budou i letos bujaré a zábava bude zaručena. Jelikož je výběr opravdu přepestrý, přijde si na své určitě každý. Do 17. dubna si navíc můžete koupit vstupenky za zvýhodněnou cenu 260 Kč, a to v předprodejní síti Ticketportal a na dalších místech, která najdete na oficiálních stránkách Majálesu. Tam se dozvíte mimo jiné i to, jak do programu zapojit svou studentskou nebo uměleckou organizaci a jakým způsobem se přihlásit se studentskou kapelu.
Text: Eva Vergosová
Foto: www.majales.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Kapela Chinaski se vydá na jarní turné, podpoří je Katarína Knechtová
Noc čarodějnic se blíží - kam vyrazit?
Majáles předá žezlo kaskadérům a stepování
Prožijte zbytek dubna kulturně